Tournaments

The time stated first is the time at which the channel check takes place to see if all participants are present. So this is the deadline for participants to enter the channel mentioned. The tournaments will start 15 minutes later.


Date Tournament Leader Part. Channel Schedule
Floating Tournaments
Apr 03 - Apr 18 Backgammon Backgammon infoSingle elimination (match 7 to match 11) satanael Backgammon /channel BSWS-BG Schedule
Apr 03 - Apr 18 Bazaar Bazaar infoSingle elimination (best-of-3 to best-of-5) Mew2 Bazaar /channel BSWS-Bazaar Schedule
Apr 03 - Apr 18 Can't Stop Can't Stop infoSingle elimination (match 5 to match 8) MiKä Can't Stop /channel BSWS-CS Schedule
Apr 03 - Apr 18 Carcassonne Carcassonne infoGroups (round robin, best-of-5), after that single elimination (best-of-5) Mew2 Carcassonne /channel BSWS-CC Schedule
Apr 03 - Apr 18 CCE CCE infoGroups (round robin, best-of-5), after that single elimination (best-of-5) SirFranky CCE /channel BSWS-CCE Schedule
Apr 03 - Apr 18 Dog Dog-Team infoSingle elimination (best-of-3) Stechmuck Dog-Team /channel BSWS-Dog Schedule
Apr 03 - Apr 18 Dominion (+ Intrige + Seaside) Dominion (+ Intrige + Seaside) infoSingle elimination (best-of-5 to best-of-9) Watno Dominion (+ Intrige + Seaside) /channel BSWS-DomErw Schedule
Apr 03 - Apr 18 Einfach Genial Einfach Genial infoSingle elimination (best-of-5 to best-of-7) Mew2 Einfach Genial /channel BSWS-EG Schedule
Apr 03 - Apr 18 Lucky Star Lucky Star infoBackgammon, Bluff, Can't Stop, Numeri, Streetsoccer, Um Krone und Kragen, Verflixxt!
infoSingle elimination (best-of-5)
Mew2 Lucky Star /channel BSWS-LuckyStar Schedule
Apr 03 - Apr 18 Paris Paris Paris Paris infoGroups (round robin, best-of-7), after that single elimination (Best-of-9) Felice Paris Paris /channel BSWS-ParisParis Schedule
Apr 03 - Apr 18 Sankt Petersburg Sankt Petersburg infoSingle elimination (best-of-5) Mew2 Sankt Petersburg /channel BSWS-SP Schedule
Apr 03 - Apr 18 Street Soccer Street Soccer infoGroups (round robin, 2 games), after that single elimination kurier Street Soccer /channel BSWS-Soccer Schedule
Apr 03 - Apr 18 Tichu Tichu-Team infoSingle elimination (best-of-3) WaltKowalski Tichu-Team /channel BSWS-Tichu Schedule
Apr 03 - Apr 18 Vielseitigkeit Vielseitigkeit infoSingle elimination (best-of-7 to best-of-9) nevinchen Vielseitigkeit /channel BSWS-Vielseitigkeit Schedule
Saturday, Apr 03 2010
09:45 - 14:00 Alles im Eimer Alles im Eimer info5 rounds Monrad system, after that single elimination spacekadett Alles im Eimer /channel BSWS-AIE Schedule
14:15 - 19:00 Auf Achse Auf Achse infoMonrad system (4 rounds with 4 pl., 3 rounds with 2 pl.) Avalano Auf Achse /channel BSWS-AufAchse Schedule
19:15 - 23:30 Die Säulen der Erde Die Säulen der Erde infoMonrad system (4 rounds with 3 pl., 3 rounds with 2 pl.) ArcEnCiel Die Säulen der Erde /channel BSWS-DSDE  
Sunday, Apr 04 2010
09:45 - 14:30 Notre Dame Notre Dame info5 rounds Monrad system, after that 4 final rounds spacekadett Notre Dame /channel BSWS-ND Schedule
14:45 - 19:30 StoneAge StoneAge infoMonrad system (4 rounds with 4 pl., 3 rounds with 2 pl.) SirFranky StoneAge /channel BSWS-StoneAge Schedule
19:45 - 00:00 Numeri Numeri info9 rounds Monrad system, after that final round Mrs_Murphy Numeri /channel BSWS-Numeri Schedule
Monday, Apr 05 2010
18:45 - 23:00 Diamant Diamant info6 rounds Monrad system with elimination (3 games per round) Rutabaga Diamant /channel BSWS-Diamant Schedule
18:45 - 23:30 Yinsh Yinsh info6 rounds Swiss system, after that Single elimination (best-of-1) Mew2 Yinsh /channel BSWS-Yinsh Schedule
Tuesday, Apr 06 2010
18:45 - 22:00 MaKukEm MaKukEm infoManhattan, Kardinal&König, Emerald
info9 rounds Monrad system
Watno MaKukEm /channel BSWS-MaKukEm Schedule
18:45 - 23:00 Transamerica Transamerica info8 rounds Monrad system Mew2 Transamerica /channel BSWS-TA Schedule
Wednesday, Apr 07 2010
18:45 - 23:00 Atlantis Atlantis info5 rounds Monrad system, after that single elimination Moose_Head Atlantis /channel BSWS-Atlantis Schedule
Thursday, Apr 08 2010
18:45 - 23:30 Can't Stop Can't Stop-Team infoGroups (round robin), after that single elimination (best-of-3) MiKä Can't Stop-Team /channel BSWS-CSTeam Schedule
19:45 - 23:30 Ligretto Ligretto infoMax. 10 rounds Monrad system with elimination Dornröschen Ligretto /channel BSWS-Ligo Schedule
Friday, Apr 09 2010
18:45 - 23:30 Cafe International Cafe International info6 rounds Swiss system, after that single elimination in groups lisa3_at Cafe International /channel BSWS-CI Schedule
Saturday, Apr 10 2010
09:45 - 13:30 Plättchenhüpfer Plättchenhüpfer infoAtlantis, Cartagena, Verflixxt
info9 rounds Monrad system
surrogate Plättchenhüpfer /channel BSWS-PH Schedule
13:45 - 18:30 King Lui King Lui info5 drawn rounds, after that single elimation snake1 King Lui /channel BSWS-KingLui Schedule
18:45 - 23:30 Routenplaner Routenplaner infoAufAchse, ThurnUndTaxis
info6 rounds Swiss system, after that single elimination
Tammo69 Routenplaner /channel BSWS-Routenplaner Schedule
Sunday, Apr 11 2010
09:45 - 14:00 Wizard Wizard info3 drawn rounds, after that single elimination Jocelyn25 Wizard /channel BSWS-Wizard Schedule
14:15 - 18:30 Biathlon Biathlon infoCan't Stop, Transamerica
infoMonrad system (6 rounds Transamerica, 5 rounds Can't Stop)
MiKä Biathlon /channel BSWS-Biathlon Schedule
18:45 - 23:00 Siedler Siedler info4 drawn rounds, after that single elimination Intoxikation Siedler /channel BSWS-Siedler Schedule
Monday, Apr 12 2010
18:45 - 23:00 Pandemie Pandemie-Team info5 games Deciman Pandemie-Team /channel BSWS-Pandemie Schedule
Tuesday, Apr 13 2010
18:45 - 23:00 Wikinger Wikinger info9 rounds Swiss system nevinchen Wikinger /channel BSWS-Wikinger Schedule
18:45 - 23:30 Um Krone und Kragen Um Krone und Kragen info6 rounds Swiss system, after that single elimination (best-of-3) Jocelyn25 Um Krone und Kragen /channel BSWS-UKUK Schedule
Wednesday, Apr 14 2010
18:45 - 23:30 Verflixxt Verflixxt info6 rounds Swiss system, after that single elimination (sum of 2 games) surrogate Verflixxt /channel BSWS-Verflixxt Schedule
Thursday, Apr 15 2010
18:45 - 22:30 Bluff Bluff info9 rounds Monrad system with elimination buche Bluff /channel BSWS-Bluff Schedule
18:45 - 23:30 Caylus Caylus info3 drawn rounds, final Galapagos Caylus /channel BSWS-Caylus  
18:45 - 23:30 Doppelkopf Doppelkopf info3 drawn rounds Chrissel Doppelkopf /channel BSWS-Doppelkopf Schedule
Friday, Apr 16 2010
18:45 - 23:00 Thurn und Taxis Thurn und Taxis infoGroups (round robin), after that single elimination (best-of-3) Tammo69 Thurn und Taxis /channel BSWS-TUT Schedule
18:45 - 23:30 6 nimmt! 6 nimmt! info8 drawn rounds with elimination, final Haraldino 6 nimmt! /channel BSWS-6nimmt Schedule
Saturday, Apr 17 2010
10:45 - 14:00 San Juan San Juan info7 rounds Swiss system, after that single elimination ArcEnCiel San Juan /channel BSWS-SJ Schedule
14:45 - 19:00 Dominion Dominion info5 rounds Monrad system, after that single elimination Watno Dominion /channel BSWS-Dominion Schedule
19:45 - 00:00 Tierischer 6er Tierischer 6er infoAllesImEimer, Diamant, PiranhaPedro, 6Nimmt!
infoMonrad system, each game 2 times
ArcEnCiel Tierischer 6er /channel BSWS-Tierisch Schedule
en/disziplinen/start.txt · Last modified: 2010/01/27 00:55 by galapagos
© 2009 Galapagos, ArcEnCiel